Majowe Rocznice

MAJOWE ŚWIĘTA.

1, 2 i 3 MAJA TO DATY O KTÓRYCH NALEŻY PAMIĘTAĆ.

 Początek maja to w naszym kraju czas tradycyjnej „majówki”. W tym roku w związku ze stanem pandemii wszyscy spędzimy ten czas w zaciszu domowym. Warto pamiętać, że pierwsze trzy dni maja to dni świąteczne.

1 Maja to Międzynarodowe Święto Pracy obchodzone od 1890 r. na cześć strajku robotników w Chicago z 1886 r., w naszym kraju święto to często utożsamiane jest z latami 1945-1989 i czasami PRL-u, w którym to 1 maja organizowano wielkie pochody zamieniające się w przemarsze na cześć władz.
1 Maja 2004r. Polska wraz z innymi dziewięcioma państwami wstąpiła do Unii Europejskiej.

2 Maja od 2004 roku to dzień Flagi Rzeczpospolitej. Dlaczego akurat ten dzień? To właśnie tego dnia zdobywający w 1945 r. Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 Maja. Zgodnie z uchwałą Sejmu II Rzeczpospolitej z 1 sierpnia 1919 roku  „Za barwy Rzeczypospolitej Polskiej uznaje się kolory biały i czerwony w podłużnych pasach równoległych,
z których górny-biały, dolny zaś-czerwony.” Stosunek długości do szerokości chorągwi dla flagi państwowej wynosił 5:8.

3 Maja to Święto Konstytucji. Święto to zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki pierwszej w Europie, a drugiej na świecie konstytucji w dniu 3 Maja w 1791 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1791 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990.
Jak można uczcić wszystkie te następujące po sobie święta? Najprostszą metodą, do której wszystkich serdecznie zachęcamy jest wywieszenie Flagi Rzeczpospolitej Polskiej na terenie swojej posesji. W ten prosty sposób można okazać szacunek symbolom narodowym Polski i naszemu dziedzictwu kulturowemu.

Zapraszam do obejrzenia:

źródło: Internet                                                                                               opracowanie: Małgorzata Bienias