Balladyna Juliusza Słowackiego lekturą dziewiątej odsłony Narodowego Czytania 2020

        Jak co roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie 2020, lecz w tym roku w nieco innej formule. W związku ze stanem epidemicznym, całość czytelniczego spotkania przebiegła z zachowaniem wszystkich środków ostrożności i wyjątkowo odbywała się podczas godzin wychowawczych. Tym razem wychowawcy klas wraz z wychowankami zagłębili się w  utworze Juliusza Słowackiego „Balladyna”.
        „Balladyna” to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów.
       Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty.
Szczególnie zainteresowanym zdradzamy, że w przyszłym roku czytać będziemy „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej.
Za udział i zaangażowanie serdecznie dziękujemy wszystkim.

Małgorzata Dziubak