Projekt edukacyjny „Matematyka Ruch i praktyka” sfinansowany przez Fundację mBanku w ramach 3 edycji programu grantowego „Rosnę z Matematyką”.

Nasze przedszkola z powodzeniem realizują działania podejmowane w ramach grantowego projektu edukacyjnego „Matematyka – ruch i praktyka” sfinansowanego przez Fundację mBanku.

W ramach zajęć „Matematyka w kuchni” dzieci upiekły przepyszny chleb słonecznikowy, odmierzając i ważąc potrzebne składniki, a także segregowały owoce według rodzaju, porównując ich liczbę (mniej, więcej, tyle samo). Następnie wykonały z owoców przepyszne szaszłyki, które z ochotą zjadły na podwieczorek. Dzieciaki przeliczały także warzywa, z których w zespołach wykonały przepyszne kanapki na śniadanie. Powodzeniem cieszyły się zajęcia z wykorzystaniem koła fortuny. Przedszkolaki ochoczo kręciły kołem, utrwalając zapis graficzny liczb oraz układając działania matematyczne na dodawanie i odejmowanie. Zabawy matematyczne z kołem fortuny zostały połączone także z aktywnością ruchową. Dzieci wykonywały tyle powtórzeń ćwiczeń gimnastycznych, ile wskazały cyfry na kole fortuny. Każde z nich miało okazję zakręcić kołem i zaproponować wybrane przez siebie ćwiczenie. Przedszkolaki wykonywały również rytmiczne ćwiczenia taneczne z wykorzystaniem piłek gimnastycznych. Pomimo braku śniegu na dworze odbyły się także zajęcia pt. „Śniegowy bałwanek”. Dzieci uczyły się zapisu graficznego cyfr oraz wykonały pracę plastyczną – bałwanka z kółek, które wcześniej samodzielnie odrysowały i wycięły. Na placu przedszkolnym zaś dokonywały obserwacji przyrodniczych, uświadamiając sobie następstwa czasu: pór roku, dni i nocy, miesięcy. Jeszcze jednym punktem podejmowanych działań było wyjście przedszkolaków na ulicę, w celu poszukiwania figur geometrycznych w otoczeniu. Ubrane w zakupione kamizelki odblaskowe dzieci, obserwowały znaki drogowe, których kształt przyporządkowywały do określonych figur. Przypomniały sobie także zasady poruszania się po drodze oraz zasady zachowania bezpieczeństwa.

W kwietniu i maju przedszkolaki wraz z rodzinami będą uczestniczyć w kolejnych działaniach podejmowanych w ramach projektu grantowego „Matematyka – ruch i praktyka”. Zapraszamy do obejrzenia zamieszczonej galerii zdjęć.

M. Sulej