Dzień Patrona w naszej szkole

Witamy na corocznych obchodach Dnia Patrona
– w tym roku wyjątkowo i niecodziennie na stronie naszej Szkoły.
Zapraszamy do udziału w naszej uroczystości. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Przeczytaj, obejrzyj, posłuchaj.

5 MAJA OBCHODZILIŚMY 174 ROCZNICĘ URODZIN NASZEGO WIELKIEGO PISARZA, PATRONA NASZEJ SZKOŁY HENRYKA SIENKIEWICZA

Henryk Sienkiewicz urodził się 5 maja 1846 roku w Woli Okrzejskiej na Podlasiu, w zubożałej rodzinie szlacheckiej.

 Rodzina

Jego rodzicami byli Józef Sienkiewicz i Stefania Sienkiewicz z domu Cieciszowska . Jego matka pisywała wiersze, a także wydała dwa opowiadania i jedną powieść. Henryk miał pięcioro rodzeństwa: starszego brata Kazimierza i siostry Anielę (Janową Komierowską), Helenę (niezamężną), Zofię (Lucjanową Sieńkiewiczową) i wcześnie zmarłą Marię.
Koniec “wiejskiego” życia pisarza nastąpił w 1858 roku. Przeprowadzał się z rodziną przez kilka lat z miejsca na miejsce, aby w końcu w 1861 roku osiedlić się na stałe w Warszawie.

Edukacja

W 1858 roku Sienkiewicz rozpoczął naukę w gimnazjum w Warszawie. W szkole nie otrzymywał jednak wysokich ocen. Najlepiej radził sobie z przedmiotami humanistycznymi, szczególnie lubił historię. Spore wrażenie wywarły na nim lektury Mickiewicza, Słowackiego, Homera, Waltera Scotta i Aleksandra Dumasa. Zarabiając dzięki korepetycjom, doszedł do VII klasy. W wyniku trudnej sytuacji materialnej rodziny, w wieku dziewiętnastu lat objął posadę guwernera u Weyherów w Płońsku.
Gimnazjum ukończył zaocznie, w 1866 roku uzyskując świadectwo dojrzałości. Jego matka chciała, aby został lekarzem, dlatego zdał na wydział lekarski Szkoły Głównej Warszawskiej. Następnie przeniósł się na prawo, aby ostatecznie wybrać wydział filologiczno-historyczny. Pobyt i studia w Warszawie ukształtowały pozytywistyczną świadomość Sienkiewicza. Po zlikwidowaniu Szkoły Głównej przez władze carskie Sienkiewicz kontynuował studia na  Uniwersytecie Warszawskim (do 1872 roku).

 Kariera literacka i dziennikarska

W 1867 roku podjął pierwszą próbę literacką pisząc wierszowany utwór “Sielanka młodości”, jednak utwór został odrzucony przez “Tygodnik Ilustrowany”. W 1869 roku debiutował jako dziennikarz, publikując m.in. w “Przeglądzie Tygodniowym”. W pierwszej połowie lat 70. Sienkiewicz związał się z umiarkowanie pozytywistyczną “Niwą” (której był współwłaścicielem) oraz “Gazetą Polską”, w której pod pseudonimem Litwosa publikował cykl felietonów Chwila obecna.
Jego pierwszymi powieściami są: “Na marne” (1871), “Humoreski z teki Woroszyłły” (1872), “Stary sługa” (1875), “Hania” (1876) oraz “Selim Mirza” (1877). Trzy ostatnie utwory są nazywane “małą trylogią”.
W 1876 roku 30-letni Sienkiewicz przeżywa pierwszą wielką przygodę. Odbywa wyprawę do Stanów Zjednoczonych w towarzystwie Heleny Modrzejewskiej oraz kilku znanych artystów, którzy zamierzali stworzyć w Kalifornii emigracyjną wspólnotę. W Ameryce Sienkiewicz przebywa ponad trzy lata. Powstają wtedy “Listy z podróży” oraz “Szkice węglem”. Pod wpływem tej wizyty napisał także: “Komedia z omyłek” (1878), “Przez stepy” (1879), “W krainie złota” (1880), “Za chlebem” (1880), “Latarnik” (1881), “Wspomnienia z Maripozy” (1882) i “Sachem” (1883). Do Europy Sienkiewicz wraca w 1878 roku. Odwiedza Londyn, a później na rok zatrzymuje się w Paryżu, poznając nowy nurt literacki – naturalizm.
W 1879 roku Sienkiewicz wraca do kraju. We Francji i Włoszech rozpoczął się jego “złoty okres” nowelistyki. Pisze wówczas m.in. Janka Muzykanta, Jamioła, Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela.
W 1879 roku poznał Marię Szetkiewicz, którą poślubił w 1881 roku. Urodziło im się dwoje dzieci, jednak Maria po czterech latach małżeństwa zmarła z powodu gruźlicy. W 1882 roku Sienkiewicz związał się z dziennikiem “Słowo”, początkowo był nawet jego redaktorem naczelnym. Od 1880 roku powstawało “Ogniem i mieczem”, które drukowane w latach 1883-84 na łamach dziennika, odniosło ogromny sukces. W latach 1884-86 na łamach dziennika ukazał się “Potop”, a w latach 1887-88 ostatnia część Trylogii – “Pan Wołodyjowski”. Trylogia przyniosła Sienkiewiczowi wielką popularność.
W 1888 roku pisarz odbył podróż do Hiszpanii, a w 1890 roku do Afryki. Wizyta w Afryce zaowocowała “Listami z Afryki”. W 1891 roku wydał powieść “Bez dogmatu”, następnie w 1893 roku “Krzyżaków”, a w roku 1895 wyszła “Rodzina Połanieckich”. W 1983 roku Sienkiewicz wziął ślub z Marią Romanowską, jednak w miesiąc później rozstała się ona z Henrykiem, dlatego uzyskał on papieskie potwierdzenie niezaistnienia sakramentu małżeństwa.
W 1895 roku powstało “Quo vadis”. Powieść z czasów Nerona, którą do dziś przetłumaczono na ponad 50 języków, przyniosła pisarzowi światową sławę. Przystępując do pracy, przeprowadził rzetelne studia historyczne i wiele razy zwiedzał Rzym w towarzystwie osiadłego tam znanego malarza Henryka Siemiradzkiego.
W 1905 roku otrzymał Nagrodę Nobla za całokształt twórczości. W przemówieniu w Sztokholmie podkreślił, że będąc pierwszym uhonorowanym polskim pisarzem, traktuje to jako wyróżnienie dla całego narodu, który nigdy nie zrezygnuje z dążeń do niepodległości. W 1913 roku jednocześnie pojawiły się dwie wersje filmowe Quo Vadis – włoska i francuska.
W 1900 roku pisarz obchodził jubileusz pracy twórczej i otrzymał w darze od społeczeństwa polskiego dworek w Oblęgorku. W 1904 roku jego żoną została cioteczna siostrzenica Maria Babska, która podobno już wiele lat wcześniej była w nim zakochana.
Ostatnią powieścią Henryka Sienkiewicza jest W pustyni i w puszczy, które zostało wydane w odcinkach w 1910 roku. Po wybuchu I wojny światowej pisarz wyjechał do Szwajcarii, gdzie wraz z Ignacym Paderewskim założył Szwajcarski Komitet Generalny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.
Henryk Sienkiewicz zmarł 15 listopada 1916 roku w Vevey w Szwajcarii. Tam został pochowany, a w 1924 roku jego prochy uroczyście przeniesiono do warszawskiej Katedry św. Jana.

 Henryk Sienkiewicz – ciekawostki.

  •  W czasie studiów Henryk Sienkiewicz był bliskim przyjacielem Aleksandra Głowackiego, znanego później pod pseudonimem Bolesław Prus.
  • Henryk Sienkiewicz posiadał swe szczególne pasje. Do ich czołówki należała gra w karty i polowania.
  • Uniwersytet Jagielloński odznaczył Sienkiewicza w 1900 roku tytułem Doktora Honoris Causa.
  • Podczas ostatniego egzaminu w gimnazjum w ciągu godziny napisał trzy prace: własną oraz dwóch kolegów.
  • Utwory Sienkiewicza doczekały się kilkudziesięciu ekranizacji filmowych.
  • Anonimowy fan trylogii Sienkiewicza ofiarował pisarzowi 15 tysięcy rubli. Autor wezwał ofiarodawcę do cofnięcia darowizny, jednak ten się nie zgłosił. W związku z tym pisarz przeznaczył pieniądze na fundusz stypendialny, z którego korzystali m.in Stanisław Witkacy, Stanisław Przybyszewski czy Maria Konopnicka.
  • W 1900 roku podczas obchodów jubileuszy pracy twórczej Sienkiewicza, dzieci wręczyły pisarzowi – Dziesięć przykazań Sienkiewiczowskich. Pierwsze przykazanie brzmiało “Nie będziesz miał Mickiewicza, Słowackiego, Krasińskiego i innych nade mną.”
  •  Podczas jego debiutu książkowego na okładce przekręcono jego nazwisko na “Stankiewicz”. Jego wizerunek pojawił się na banknocie 500 000 zł w 1990 roku.
  • Tylko w roku śmierci pisarza sprzedano w Stanach Zjednoczonych dwa miliony egzemplarzy powieści Quo Vadis.
  • W 1960 roku ekranizację “Krzyżaków” obejrzało ponad 32 miliony widzów.

 Źródło: https://zyciorysy.info/henryk-sienkiewicz/ | Zyciorysy.info

 OBEJRZYJ:

POSŁUCHAJ:

KONKURS

Lubisz deklamować wiersze, śpiewać, tańczyć, tworzyć wiersze, wymyślać piosenki?
Jeśli tak – ten konkurs jest właśnie dla Ciebie.

Nagraj swoją recytację własnego wiersza, np. z akompaniamentem muzycznym  lub piosenkę o Patronie naszej Szkoły i prześlij na maila naszej Szkoły. Możesz też stworzyć teledysk, który będzie podkreślał charakter i nastrój Twojego wiersza lub piosenki.
Na Twoje  muzyczne interpretacje czekamy do 15 czerwca.  Na zwycięzców czekają nagrody.
Zapraszamy do udziału w konkursie.

opr. Małgorzata Szewczyk