Lekcje w laboratorium

24 kwietnia 2019r. odbył się wyjazd edukacyjny dla uczniów klas VIII i III gimnazjum do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Wyjazd finansowany z projektu unijnego ,,Kształcenie bez granic” bogaty był w wiele atrakcji.  Uczestniczyliśmy w zajęciach laboratoryjnych, pokazach w planetarium i mieliśmy możliwość obejrzeć wystawy proponowane przez CNK.
                Grupa chłopców brała udział w zajęciach z robotyki, gdzie zostali wprowadzeni w zagadnienia z zakresu programowania i sterowania robotami. Ciekawostką było to, że mieli okazję bawić się robotem, którego wartość wynosiła 120 tyś. zł. Mogli wydawać robotom różnorakie polecenia, napisać co mogą mówić, jaką mają przyjąć pozę. Programowanie sprawiło uczniom wiele wrażeń, dając możliwość zabawy w programistę robotów.
Inne grupy uczestniczyły w zajęciach w laboratorium biologicznym. Tematem zajęć było ,,Biolog na miejscu zbrodni”. Rozwiązywanie zagadki morderstwa nie było najprostszym zadaniem, wykorzystującym wiedzę z dziedzin biologii i chemii. Do zadań należało m.in. pobieranie próbki DNA, ustalanie daty zgonu na podstawie wielkości larw, wyszukiwanie danych ofiary na podstawie zgłoszeń z dnia zgonu, badanie odcisków palców, sprawdzanie grupy krwi.
                Wszystkie grupy o godzinie 1200, weszły do planetarium. Na początku pokazano i opowiedziano o gwiazdozbiorach. Nasze oko może ujrzeć wyłącznie 3-4 tyś. gwiazd, gdzie w kosmosie jest ich miliardy. Zostały przedstawione również ciekawe obiekty znajdujące się w kosmosie. Drugą częścią był film pt. ,,Halo Ziemia”. Opowiadał on o komunikacji. Przedstawiał główne sposoby komunikacji międzyludzkiej.
Na koniec zostaliśmy zaproszeni na pyszny obiad. Wyjazd edukacyjny z pewnością zaliczymy do najciekawszych wyjazdów, dzięki któremu poszerzyliśmy naszą wiedzę o wiele interesujących zagadnień. Dziękujemy bardzo za taką możliwość.

opr. Katarzyna Beczek i Klaudia Osial kl. VIII