Program Wymiany Międzynarodowej Aiesec

W dniach 18-22 marca nasza szkoła dołączyła do programu wymiany międzynarodowej wolontariuszy z organizacji Aiesec. Jest to największa na świecie, niezależna organizacja prowadzona przez młodych ludzi, działająca w 122 krajach na poziomie lokalnym, narodowym i globalnym.

Naszą szkołę odwiedziła wolontariuszka z Hiszpanii, Ana Belen Garcia Jimenez. Została zaproszona do prowadzenia zajęć we wszystkich klasach oraz oddziałach przedszkolnych i zerówce. Ana zapoznawała naszych uczniów z kulturą swojego kraju, poprzez prowadzenie ćwiczeń i konwersacji w języku angielskim. Swoją postawą uczyła tolerancji oraz przełamywania barier językowych wśród uczniów.

Kooperatorem projektu była Anna Rodak, nauczyciel języka angielskiego. Spośród uczniów wyróżniających się umiejętnościami językowymi, p. Rodak wybrała, tzw. opiekunów językowych:

– Kamil Hejduk kl. V;
– Dominika Beczek kl. VI;
– Wiktoria Długoszek kl. VII;
– Katarzyna Beczek kl. VIII;
– Bartosz Markiewicz  kl. IIIg.

Do ich głównych zadań należało:

  1. Pośredniczenie w kontaktach pomiędzy wizytatorem a klasą na zajęciach
  2. Pomoc w tłumaczeniu materiału prezentowanego na lekcji (jeżeli zaistnieje taka konieczność)
  3. Pomoc gościowi w organizowaniu pracy na lekcji
  4. Pomoc w prowadzeniu zajęć (jeżeli zaistnieje taka potrzeba)
  5. Sprawowanie nadzoru merytorycznego podczas pobytu wolontariuszki

W projekt zaangażowani byli uczniowie z wszystkich klas. Na szczególne wyróżnienie zasługuje Aleksandra Hejduk z kl. IIIg, która, wraz ze swoim zespołem, sprawowała pieczę dekoratorsko-artystyczną podczas wymiany.

W rolę fotoreporterów wcielili się Kacper Wojnicki oraz Marta Markiewicz z kl. VIII, którzy z wielkim zaangażowaniem uwieczniali każdy dzień pobytu gościa.

Ostatniego dnia pobytu klasa IIIg pomogła w organizacji małej uroczystości pożegnalnej. Ana otrzymała kwiaty i małe upominki a wyróżniający uczniowie certyfikaty i dyplomy. 

Tydzień z Aną upłynął bardzo przyjemnie. Wszyscy się polubiliśmy, a wiedza, którą przekazała Ana oraz świadomość potrzeby nauki języka angielskiego, pozostanie w uczniach na długo i zmotywuje do podnoszenia jego poziomu.

                                                                                                       opr. Anna Rodak