To dla Ciebie, Polsko!

To dla Ciebie, Polsko!

Dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę społeczność naszej szkoły aktywnie  włączyła się w przygotowania obchodów tego znamienitego święta. Nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Goździe uczestniczyli we Mszy Św. dziękczynnej w Kościele p.w. Św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie. Oficjalną część uroczystości godnie reprezentowały Poczty Sztandarowe; wśród nich Poczet Sztandarowy naszej szkoły w składzie: Krystian Szczybelski, Patryk Matera, Marta Markiewicz, Dagmara Osial, Oliwia Beczek, Emilia Mućka.  W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza z Oddziałami Przedszkolnymi w Goździe Dyrektor Pani Iwona Mroczek w asyście harcerzy z klasy VIII: Bartosza Stępnickiego i Kacpra Wojnickiego złożyła wieniec pod Pomnikiem Poległych Legionistów, oddając hołd żołnierzom  walczącym o niepodległość naszej Ojczyzny.

Część artystyczna uroczystości odbyła się w hali sportowej w Kłoczewie. Nasza szkoła przygotowała stoisko okolicznościowe prezentujące wystawę dawnych strojów ślubnych i ludowych,  historię mody XX wieku, dzieje szkoły w Goździe zamknięte w kilku kronikach oraz albumy przedstawiające projekty gimnazjalne: „ Oto Polska właśnie” oraz „Regionalna Książka Kucharska”.                                 Nad całością wystawy czuwał z portretu patron naszej szkoły Henryk  Sienkiewicz. Harcerze z Gozda przygotowali również  stoisko animacyjne, gdzie można było pomalować   twarz w narodowe barwy, ułożyć z puzzli wizerunek marszałka Piłsudskiego na Kasztance czy zobaczyć najpiękniejsze zabytki Polski  w grach planszowych. Nasi uczniowie uczestniczyli również w grze terenowej, konkursach oraz w uroczystym polonezie. Podczas  uroczystości podziwialiśmy patriotyczny Koncert Chóru Dziecięcego oraz występy artystyczne zespołów ludowych, spróbowaliśmy pysznego bigosu i  żołnierskiej grochówki przygotowanych przez Panie kucharki z Gozda i Kłoczewa.
To była wspaniała lekcja patriotyzmu. Jesteśmy zaszczyceni, że wzięliśmy w niej udział.                                     

                                                                                        opr. Małgorzata Szewczyk